Diyabet ve yüksek tansiyon Covid-19 nedeniyle felç olma riskini artıyor

Diyabet ve yüksek tansiyon Covid-19 nedeniyle felç olma riskini artıyor

ABD'de yer alan Pennsylvania Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre Covid-19 nedeniyle beyin ve sinir sistemine ilişkin hastalıklarının görülme sıklığının arttı.

Ocak ve Nisan ayları arasında beyin ve sinir sistemi ile ilgili rahatsızlık bildiren 81 yeni tip koronavirüs hastasını inceleyen bilim insanları, ölümcül beyin hastalıklarına yakalanan ve felç geçiren Covid-19 hastalarının yarısından fazlasının yüksek tansiyon ve diyabetten muzdarip olduğunu gördü.

Araştırmacılar her iki hastalığın da koronavirüsün ölümlerinin temel nedeni olan sitokin fırtınası riskini büyük oranda yükselttiğini belirtti.

Araştırmacılar, çalışmada verileri incelenen vakalara, zihinsel durumları değiştiği, konuşma veya görme güçlüğü gibi nörolojik problemleri olduğu için MRI taraması yaptıklarını belirtti. Beyin taramasının ardından 18 hastanın durumunun kritik olduğunun ortaya çıktığı, daha sonra bu hastaların beyne giden kan damarlarıının tıkalı olması nedeniyle bayin kanaması ya da felç geçirdiği belirtildi. Ardından 3 kişinin beyin kanaması nedeniyle yaşamını yitirdiği aktarıldı.

Bununla birlikte araştırmacılar, çalışmaya katılan tüm hastaların yüzde 64,2'sinin yüksek tansiyon, yüzde 40’ının ise tip-2 diyabet hastası olduğunu açıkladı.