Joe Biden resmen ABD Başkanı

Joe Biden resmen ABD Başkanı

Joe Biden resmen ABD Başkanı

ABD'de 3 Kasım seçimlerini kazanan Joe Biden, ABD Kongresindeki törende yemin ederek ülkenin 46. başkanı oldu.

Biden, olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı ABD Kongresinde, Yüksek Mahkeme Başyargıcı John Roberts'ın huzurunda 1893 yılından beri ailesinde olan İncil'e el basarak yemin etti.

50 yıllık siyasi kariyeri boyunca senatör ve başkan yardımcılığında yemin etmek için de aynı İncil'i kullanan Biden, eski başkan John F. Kennedy'den sonra ABD'nin ikinci Katolik başkanı oldu.

Biden'dan ilk mesajlar

Biden, yemin törenindeki konuşmasında, ülkesinin karşılaştığı zorlukları ancak "birlik" olarak aşabilecekleri mesajını verdi.

Biden'ın konuşmasından öne çıkanlar:

"Demokrasi galip geldi"

"Bugün ülke demokrasisi için önemli bir gün. Bugün Amerika'nın günü, demokrasi üstün geldi.

ABD, tarihi önemdeki ciddi tehditlerle karşı karşıya. Karşılaştığımız zorlukları ancak birlik olarak aşabiliriz. Hadi hep birlikte tazelenelim. Hadi birbirimizi dinlemeye başlayalım, yeniden birbirimizi duymaya, görmeye ve saygı duymaya başlayalım. Siyaset, öfkeli bir ateş olmak zorunda değil. Tüm Amerikalıların başkanı olacağım. Uygarlığımıza yakışmayan bu savaşa bir son vermeliyiz."

"İç terörle yüzleşeceğiz"

"Anlaşmazlıklar topyekün bir savaşa yol açmak zorunda değil. Doğruları manipüle edilmiş, hatta suni bir şekilde üretilmiş bir kültürü reddetmeliyiz. Artan aşırıcılık, beyazların üstünlüğü ve iç terörle yüzleşeceğiz ve bu tehditleri yeneceğiz."

Kongre baskını

"Bir grup, demokrasimizin işleyişini durdurmak için halkın iradesini susturmak ya da bu kutsal mekanı (Kongre) bizden almak adına şiddeti bir araç olarak kullanabileceklerini düşündü ancak bu olmadı. Bu asla olmayacak. Ne bugün ne yarın ya da herhangi bir zamanda."

Dünyaya ilk mesaj

"İttifak ilişkilerimizi tamir edeceğiz ve dünya ile bir kez daha yakın ilişkiler kuracağız."

Koronavirüsle mücadele

"Belki de virüsün en çetin ve en ölümcül dönemine giriyoruz. Şimdi siyaseti bir kenara bırakıp bu pandemi gerçeği ile yüzleşmeliyiz."

"Anayasayı ve Amerika'yı savunacağım"

"ABD'nin karşılaştığı sınavları vermekte yönetim olarak sorumluluğumuz var. Bu çağda peş peşe gelen krizleri nasıl çözdüğümüz konusunda yargılanacağız. Anayasayı ve Amerika'yı savunacağım ve hepinize ihtiyaç duyduğunuz hizmeti vereceğim. Yönetimimizi hızlı ve acil iyileşmesi gereken bir ABD bekliyor.  Birlik olacağız, salgın yenilecek, ırk eşitliği sağlanacak."

 

ABD halkına farklılıkları bir kenara bırakarak birlik olmaları çağrısı yapan Biden, törene katılan hem Cumhuriyetçi hem Demokrat eski başkanlar Barack Obama, George W. Bush ve Bill Clinton'a teşekkür etti.

Trump törene katılmadı

Yemin törenine görev süresi dolan Donald Trump katılmazken, başkan yardımcılığını Kamala Harris'e devreden Mike Pence katıldı.

ABD tarihinde 152 yıl sonra ilk kez, görevdeki başkan, yeni başkanın yemin törenine katılmamış oldu.

Tören ise salgın ve yoğun güvenlik önlemleri gölgesinde geçti.

Yeminin ardından Biden ve Harris, askerleri selamladı. Daha sonra Biden, törene katılan eski başkanlarla birlikte Arlington Ulusal Mezarlığındaki Meçhul Asker Anıtı'na çelenk bırakmaya gitti.

Ardından da Beyaz Saray'a geçen Biden, başkanlık makamı Oval Ofis'te çalışmaya başladı.

Sosyal medyadan ilk mesaj: Kaybedilecek zaman yok

ABD Başkanlık hesabı olan POTUS'u da devralan Biden ilk mesajını paylaştı:

"Karşılaştığımız krizlerle başa çıkmak için kaybedilecek zaman yok. İşte bu nedenle bugün, cesur hamleler ve Amerikalı ailelere acil destek için Oval Ofis'e gidiyorum."

Kaynak: TRT Haber